"Iši-joku"
... je hluboké spojení člověka s "velmi živou" neživou přírodou - základem krajinné sféry ...
Praktická (akční) definice
"Iši-joku" je moderní způsob vnímání přírody, inspirovaný "šinrin-joku" (japonskou lesní terapií). Jedná se o objevování neživé přírody a její propojování s flórou a faunou, při aktivním zapojením všech smyslů. "Iši-joku" (v geologii) zahrnuje zábavné vzdělávání o neživé přírodě – od geologických příběhů po skryté vrstvy krajiny – formou geovycházek, geoworkshopů nebo třeba jen cíleným sběrem kamenů s výkladem. Je to cesta nejen k uzemnění = hlubšímu spojení se Zemí a k aktivnímu objevování neživé přírody, ale zároveň i cesta k poznání přírody jako celku a k získání lepšího vhledu do přírodních dějů. Iši-joku je i o odpoutání, meditacích a regeneraci duše. Je to cesta k pochopení bytostného sepětí člověka s celou přírodou. Je to hmatatelná kotva v přítomnosti, zakotvení každého jedince v celé krajinné sféře.
Ponořte se do „terapie koupání v kamenech“ = prozkoumejte skály, dotýkejte se hornin, naslouchejte krajině a praktikujte mindfulness pro regeneraci těla i mysli!
"Iši-joku" a mindfulness
Mindfulness v "iši-joku" je o vědomém prožívání přítomného okamžiku v interakci s přírodou, zejména s její neživou složkou (kameny, skalami, geologickými jevy, vodou, půdou). Na rozdíl od obecného mindfulness, které se často zaměřuje především na vnitřní procesy (např. dech, myšlenky, pocity, tělo) a "šinrin-joku", které hledá interakce s přírodou živou (biotou, hlavně flórou), se "iši-joku" zaměřuje na vnější prostředí "neživé", jež na člověka působí trvale, mnohdy skrytě, a přesto intenzivně společně s ostatními složky krajinné sféry. Mindfulness v "iši-joku" propojuje "vnitřní svět člověka" s "vnějším světem", jež je konkrétní, hmatatelný a relativně neměnný (představovaný neživou přírodou v kontextu její geodiverzity a šíři všech vrstev krajinné sféry).
Techniky mindfulness v "iši-joku" slouží k:
- prohloubení smyslového vnímání (pomáhají plně vnímat různotvarost a texturu kamenů, zvuky a projevy vody i krajiny jako celku)
- uzemnění a uklidnění mysli (kontakt s relativně stálými a pevnými prvky přírody (např. skálami, povrchy kamenů, vodou) podporuje pocit stability a přítomnosti
- propojení s přírodou (vytváří hlubší porozumění a respekt k Zemi, včetně její historie uložené v horninách)
- regeneraci (uvolňuje stres a napětí prostřednictvím záměrného prožitku částí i celku přírody a zejména její části neživé)
Filozofický náhled
"Iši-joku" je hluboké (niterní) spojení člověka s neživou přírodou, přičemž akceptuje přírodu živou v celé její šíři. Doslova "spojuje přírodu živou s neživou". "Iši-joku" lze volně nazvat "terapií koupáním v kamenech“, meditativní cestou, při níž se prostřednictvím všech smyslů a technik mindfulness ponořujeme do geologie a souvislostí. "Iši-joku" odkrývá horniny jako paměť Země, vodu jako věčného sochaře a krajinu jako nekončící příběh. "Iši-joku" nabízí uzemnění, regeneraci těla i mysli a vhled do niterného propojení člověka se světem. Zkoumáním neživé přírody skrze zábavné vzdělávání (edutainment) učí vnímat všechny vrstvy krajiny, jejich vzájemné propojení a tím nacházet harmonii v sobě i v universu zároveň.